مسابقه ویژه سایت تسوج نیوز با جایزه 2 میلیون ریالی

تاریخ : 12 آبان 1398, 19:28 نویسنده : رضا اخگرپور نظرات : 20 موضوع : فرهنگی
 • 29


حسود بودن از اخلاق ناپسندی است که سیرت انسان شایسته همراهی آن را ندارد و داشتن چنین خصوصیتی آثار منفی زیادی می‌تواند به دنبال داشته باشد. 

نگاه ضعیف به دیگران و حسادت برای دارا بودن افراد غیر یکی از دلایل بروز مشکلات اجتماعی و فرهنگی در جوامع کوچک است. حسادت می‌تواند در عمل، اخلاق، منش، کردار خود را بروز بدهد که اغلب تشخیص آن بسیار سخت شاید غیرممکن است. حسادت در تعریف صریح همان نگاه منفی به پیشرفت و تلاش دیگران است که باعث به هم ریختن ذهن و آزرده شدن روح فرد می‌شود چراکه این حس هیچ سودی به دنبال نداشته و تنها باعث افزایش بار منفی افکار و به‌هم‌ریخته شدن می‌شود. 

فرد حسود همیشه در حال سقوط است/ زندگی زیبا یعنی بودن در کنار هم، با آرامش، صمیمیت و مهربانی

غبطه خوردن با حسادت از زمین تا آسمان تفاوت‌های ریز درشتی دارد. این موضوع باعث می‌شود فرد عبرت گرفته و پیشرفت محسوسی را در خود شاهد باشد. حسادت باعث می‌شود انسان‌ها اهمیتی به حال خوب دیگران ندهند که درنتیجه جامعه، زندگی و دوستی‌ها رنگ و لعاب خوبی نخواهند داشت. انسان‌های حسود به فکر از بین رفتن حال خوب دیگران هستند و این یعنی دشمنی پنهان که باعث از هم پاشیده شدن زیبایی‌های موجود در زندگی خواهد شد. یادداشت/ رضا اخگرپور


مسابقه 

در یک نظرسنجی از یک جامعه کوچک با طرح این سؤال که اگر شما کارمند یک شرکت 100 نفر باشید و قرار باشد به مه کارمندها هدیه داده شود،  شما کدام گزینه را انتخاب می‌کنید؟ یکی از این گزینه‌ها این بود که فرد 15 میلیون هدیه بگیرد و مابقی افراد نفری 50 میلیون تومان و گزینه دوم این بود که به همه کارمندان نفری 5 میلیون هدیه بدهند.

در این جامعه آماری حدوداً 452 نفری، 73 درصد افراد گزینه دوم را انتخاب کردند. یعنی 5 میلیون هدیه برای همه کارمندان شرکت! این در حالی است که با انتخاب گزینه اول می‌توان به سه برابر مبلغ هدیه گزینه دوم دست‌یافت با این تفاوت که در این شرایط مابقی افراد چندین برابر یعنی 50 میلیون تومان صاحب می‌شوند.


شما تفسیر خودتان را دراین‌باره به صورت مختصر و مفید برایمان بنویسید و جایزه ببرید.


توجه:نظر خود را با تأمل هرچه بیشتر در خصوص نظرسنجی به‌صورت متن در قسمت «نظرات سایت تسوج‌نیوز» به همراه مشخصات کامل اعم از نام‌ و‌ نام‌خانوادگی، نام‌شهر و نام‌مدرسه، مقطع تحصیلی و شماره تلفن‌همراه ارسال کنید.


 • لازم به ذکر است ارسال نظر به‌غیراز (قسمت نظرات سایت تسوج‌نیوز) موردقبول نخواهد بود. حتماً نظر و برداشت خود را برای شرکت در مسابقه تا تاریخ 19 آبان‌ماه ارسال کنید. نفر برگزیده بعد از داوری، مبلغ 2 میلیون ریال جایزه نقدی دریافت خواهد کرد. 

 • دانش آموزان از امتیاز ویژه‌ای در این مسابقه برخوردار خواهند بود. اگر متون و نظرات ارسالی به‌صورت جامع و مفصل بوده و محتوی مفیدی داشته باشد بعد از تائید در سایت تسوج نیوز به نام شخص نویسنده منتشر خواهد شد.

نظرات پس از تایید نمایش داده خواهند شد.

انتهای پیام/ تسوج نیوز

نظرات :

User Avatar
Nader.gholipour  ـ  در تاریخ : 14 آبان 1398 00:34
 • 0
گزینه اول بیانگر افکار کمونیستی است که در زمان های قدیم در شوروی و الان تقریبا میشه گفت کره شمالی و کوبا و برخی کشور ها اجرا میشه.به طوری که در این جوامع افراد معتقدند که همه باید حق و حقوق یکسانی داشته باشند.
در اصل نظر این جوامع بر اینست که برابری با عدالت برابر است .یعنی حقوق یک معاون در یک شرکت با یک کارمند ساده برابر است با اینکه شاید میزان کار معاون نسبت به کارمند ساده سخت تر باشد.
این نوع افکار در حال حاضر افکاری منسوخ محسوب میشوند. زیرا عملا بعد از فروپاشی شوروی سابق این افکار نیز کم کم به فراموشی سپرده شد.
در اصل کمونیسم هدف اصلی اش حذف مالکیت خصوصی از ابزار کار هستش.
و سعی بر برچیدن فاصله طبقاتی داره و عملی غلط اندر غلط و منسوخ در جهان امروزی است.
ولی در یک جامعه کار و تلاشی که کارگر میکند با کار و تلاشی که معلم میکند فرق دارد بنابراین اینجا برابری عدالت نیست بلکه ظلم است به قشری که بیشترین تاثیر را بر جامعه دارند.و به همین دلایل این گزینه(گزینه اول ) رد میشود.
اما گزینه دوم تا حدی میشه گفت مربوط به جوامع پیرو نظام سرمایه داری . یعنی کسب سود به هر قیمتی.
و در اصل این نظام سرمایه داری از عوامل مهم در پیشرفت اروپاست.
و این دقیقا گزینه دومه. فردی که گزینه دوم رو انتخاب میکنه.در اصل کسب سود برای خودش در ارجحیت قرار داره .یعنی به هر قیمتی پول بیشتری به اوبرسد.البته باید خاطر نشان کرد که نظام سرمایه داری عموما به دوبخش کاپیتالیسم و امپریالیسم تقسیم میشه ولی هر دو مفهوم یکسانی رو داره.
و نباید فراموش کنیم که اروپا ، پیشرفت سیاسی و اقتصادی اش رو مدیون نظام سرمایه داری است.
و در نظر این حقیر گزینه دوم میتونه صحیح تر باشه.
با تشکر
User Avatar
محمد تقی نژاد  ـ  در تاریخ : 14 آبان 1398 00:49
 • 3
با سلام
بنده در مورد این سوالی که شما چند روز پیش مطرح کردید چندی فکر کردم
در گزینه یک مگر یک شرکت چقدر درآمد دارد که بتواند به 100نفر هدیه مليوني بدهد؟ یعنی اگر بخواهی حساب بکنی از 50میلیارد میگذره پس خیلی معقول نیست ولی خب اگر هم باشد کار کاره اشتباهیست و در ضمن اگر قرار است به يه نفر 15ملیون بدهند عدالت برقرار نشده و به گفته امام بزرگوارمان امام علی(ع)باید در هرکاری عدالت و برابری را رعایت کرد
و در مورد گزینه دوم سوال شما میتوانم بگویم که نسبت به گزینه اول معقول تر است و عدالت و برابری نیز رعایت میشود
محمد تقی نژاد..09911322218. هنرستان المهدی
User Avatar
الياس طايفه  ـ  در تاریخ : 14 آبان 1398 02:10
 • 0
1-داشتن يک شرکت در يک جامعه کوچک که تعداد کارمندهاي آن سه رقمي باشد که هر تک به تک آنها نان آوره خانواده اي باشند خود يک نعمت بزرگي است که بايد سجده شکر به جا آورد.البته بگذريم از آن بي عدالتي هايي که در حق کارمنده ساده ميشود آن هم ندادن حقوق به مدت چهار پنج ماه...در حالي که حقوق مدير آن شرکت ماهيانه که چه بگويم شايد هفتگي باشد به اندازه حقوق پنج ماه کارمنده ساده باشد...البته اگه آخرش به فرار کردن مدير آن شرکت با پولهاي کارمندان ختم نشود هم جاي شکر دارد2-آيا عدالتي هم وجود دارد تا اجرا شود؟؟ کارمند به همان پنج ميليون خود راضي ميشود اگر به موقع بدهند.


تبريز..دوره راهنمايي
User Avatar
لیلا هاشم پور  ـ  در تاریخ : 14 آبان 1398 06:49
 • 1
من گزینه ۲رو انتخاب میکنم
ما بقی پول رو یک جا سرمایه گذاری میکنیم و از سودش هر ماه استفاده میکنیم😜
User Avatar
زهرا ونداسلمانی  ـ  در تاریخ : 15 آبان 1398 17:39
 • 1
رئیس شرکت قصد غنی سازی کارکنان خودرا ندارد که به هرکس به مقدار یکسان کمک مالی کند،درواقع قصد رئیس دادن هدیه و پاداش است هدیه وپاداش مابه ازای تلاش وزحمت کارکنان که می تواند معاون،حسابدار یا یک آبدارچی ساده باشد ،دوستانی که ذهنشان را به حواشی عدالت اجتماعی کوچ داده اند تنها به بعد ظاهری مورد مذکور دقت کرده اند درست است عداللت ارزشی جان شمول است واگر مسیر خودرا طی کند از دو قطبی شدن جوامع و جهان های اجتماعی جلوگیری می کند ولی به شرطی که درتمام سطوح وبه درستی به آن توجه شود،دوستانی که فرمودند باید پنج میلیون به افراد داده شود به عدالت در صورت نظرسنجی دقت کرده اند ولی متاسفانه نگاهی عمقی نداشتند ،آیا عدالتی که میگویید براساس آن باید به همه مقدار یکسان داده شود این را نمی گویدکه کسی که تلاش تلاش و زحمت بیشتری خرج می دهد باید با افراد دیگر تفاوتی داشته باشند؟مسلما هدیه ای که به افراد داده می شود مابه ازای تلاش و زحمت آنان است پس در این بین فردی که زحمت و تلاش بیشتری به خرج داده بیشتر از دیگران دریافت کند برای مثال دبیری که می خواهد ما به ازای تلاش هر دانش آموز نمره بدهد:همه بیست نمی گیرند بلکه نمره دانش آموزی که مطالعه کم داشته یا اصلا تلاش نکرده با دانش آموزی که ساعت ها وقت گذاشته وتلاش کرده یکسان نخواهد بود وباید در اجتماعات انسانی فرهنگ سازی شود که همه افراد بپذیرند کسانی که از آنان بیشتر تلاش کرده اند مستحق گرفتن امتیازات و فرصت های بیشتری هستند وعدالتی که دوستان در بعد ظاهری به آن توجه داشتند وقتی قابل پذیرش است که دو کارمند دریک شرکت از نظر مدرک تحصیلی ، کارو تلاش ، پست و عملکرد مثبت و مفید یکسان بوده باشند وگرنه بین یک آبدارچی ساده با معاون که از نظر مدرک تحصیلی و حساسیت و اهمیت کار و تلاش و سختی آن تفاوت دارند،حتما باید تفاوت گذاشت و دراین حین آبدارچی نمی تواند به پاداش معاون اعتراض کند یا حسد بورزد چون زمانی که باید صرف درس وتلاش می کرده نکرده و درس نخوانده ولی همین معاون در سطح بالا وپاداش بیشتر تلاش کرده و درس خوانده و آشکار نبودن تفاوت میان این دو بی عدالتی محسوب می شود و درانتها می توان گفت :هرکس که بیشتر بکارد بیشتر درو می کند.متوسطه دوم_دبیرستان مهر
User Avatar
بهنام خوئی  ـ  در تاریخ : 15 آبان 1398 22:50
 • 1
این نظر سنجی نشان دهنده عدالت اجتماعی و برابریست،جامعه ای که همه افرادش تقریبا بیشتر از سه برابر شما پول داشته باشند بهتر است یا جامعه ای که همه افرادش با شما ب مقدار برابر پول داشته باشد؟؟
بی شک اکثر مردم دوست دارند با همه به مقدار برابر پول داشته باشند تا کمتر
بنظر من گزینه اول نشانه حسودی نیست وهمه دوست دارند عدالت در جامعه برپا شود.

#اختلاص#پاداش#برابری#عدالت#فقر#آرامش#انسانیت

۰۹۱۴۲۴۲۳۰۲۷
User Avatar
بیتا خادم  ـ  در تاریخ : 15 آبان 1398 22:55
 • 1
از وقتی پا به جامعه گذاشتیم ، مدرسه رفتیم ، مسجد رفتیم ،همه جا حرف از عدالت علی بود و هست. مایی که خودمونو شیعه میدونیم و فدایی ائمه ، پس چرا نباید طبق فرمایشات ایشون عمل کنیم .
5 میلیون برای همه ، مردم رو تشویق به زندگی بر پایه عدالت محوری میکنه و یاد میده که همه از حق و حقوق یکسانی برخوردارند و نا خودآگاه به افراد قابلیت چشم و دل سیری میده .
ولی 15 میلیون برای من و در مقابل 50 میلیون برای بقیه نه بخاطر من ،بلکه بخاطر جامعه باعث فساد نمیشه؟؟؟
15 میلیون هرچند سه برابر 5 میلیونه ولی در مقابل اون باید به اینم توجه کنیم که 50 میلیون 10 برابر 5 میلیونه!!و این اون عدالتی نیس که همه ازش دم میزنن.
پس بجای این که حرفا فقط و فقط حرف باشن بهتره یکم که نه بیشتر از یکم بهشون عمل هم بشه.

طسوج ، مدرسه مهر ، متوسطه دوم
09141702314
User Avatar
مهدی طباطبائی  ـ  در تاریخ : 15 آبان 1398 22:58
 • 2
۱.تعریف عدالت در جامعه به معنای تقسیم به طور مساوی نیست، عدالت یعنی به هرکس به اندازه نیاز کمک شود
دیدگاه اشتباهی که در زمان هدفمندی یارانه ها پیاده شد و به همه مردم به طور یکسان یارانه تعلق گرفت حال بعد از گذشت یک مددت طولانی به نتیجه عکس این موضوع رسیده شده و یارانه افراد پر درآمد را حذف میکنند
عدالت علی یعنی به هرکس نسبت به نیازش کمک شود از ثروتمندان گرفته و به فقرا داده شود تا حد برابری و برادری در جامعه رعایت شود.
۲. نظر به متن سوال پرسشگر دو دیدگاه را میتوان مورد بررسی قرار داد، اگر شما ریس یک شرکت با ۱۰۰ کارمند باشید
کدام گزینه را انتخاب میکردید؟ یا اگر یک کارمند رتبه
پایین با حقوق خیلی کم بوده و نیاز شدید به ۱۵ ملیون
پول داشتید چه؟
مطمئنا پاسخ های متفاوت به دست خواهد آمد،
در متن سوال فوق بنده خود را به عنوان یک کارمند سطح
میانی سازمان در نظر گرفته ام که نیاز مبرم به ۱۵ ملیون پول
نقد برای درمان بیماری همسرم دارم حال دو گزینه پیش
روی بنده می‌گذراند ۱۵ ملیون برای خود و ۵۰ ملیون برای دیگران یا ۵ ملیون برای همه؟
بی شک بدون هیچ تاملی گزینه اول را انتخاب میکنم، ۱۵ ملیون را گرفته و به مداوای همسرم میپردازم و خدا را شاکر میشوم که این مبلغ را رساند چرا که برای من ارزش ۱۵ ملیون چند صد برابر بیش تر از ۵۰ ملیون بقیه بود.
چون سلامتی خانواده ام با ارزش تر از هرچیزی است
و این در حالی هست که شاید کارمندان رده پایین تر از من نیز به ۵۰ ملیون نیاز داشته اند و در تب و تاب و منجلاب بدهی و... گرفتار شده اند و با گرفتن ۵۰ ملیون زندگی خود را سامان میبخشند، تمام این ماجرا در حالی اتفاق می افتد که من حس حسادت نداشته باشم
و چند برابر پاداش خودم را برای دیگر همکاران نیز بخواهم و از این بابت خوشحال و خرسند باشم
این مورد میتواند پسندیده ترین و بهترین انتخاب باشد.

حال انتخاب ۵ ملیون برای همه کارمندان چه معنی دارد؟
انتخابی بادیدگاه اینکه عدالت یعنی همه به یک اندازه پاداش بگیرند پس ۵ ملیون برای همه،
ن من همسرم را میتوانم مداوا کنم ن کارمندان رده پایین مشکلات خود را رفع کنند و ن دردی از خود درمان کنند تنها سوداین ماجرا برای صاحب شرکت بوده و پاداش کمی پرداخت میکند و بودجه کمی اختصاص میدهد و در نتیجه ثروتمند تر خواهد شد.
حال که آغاز بحث با عدالت علی بود پایانش هم با همان بحث باشد
به نظر شما اگر حضرت علی هم در شرائط فوق بودند کدام گزینه را انتخاب میکردند؟
.............
بندرشرفخانه
User Avatar
ارتین قربانیان  ـ  در تاریخ : 9 آذر 1399 16:32
 • 1
بد ترین چیزی بود که تا الان دارم میبینم
User Avatar
محمدامین مدنی محمدی  ـ  در تاریخ : 25 بهمن 1399 13:15
 • 2
من پانزده ملیون بقیه ۵۰ ملیون چون نباید خود خواه باشیم
User Avatar
حسام  ـ  در تاریخ : 13 اسفند 1399 13:04
 • 2
User Avatar
ر. ک ۷ساله کرمان  ـ  در تاریخ : 16 اردیبهشت 1400 03:06
 • 1
اولین گزینه
بخاطر اینکه تعداد زیادی از افراد به پول بیشتری دست می یابند و این خیلی خوبه که تعداد زیادی مشکلاتشان بهتر حل می شود.
User Avatar
زهره ابارقی  ـ  در تاریخ : 2 آبان 1400 14:05
 • 4
سلام نظر
من به همه 5میلیون بدهند تایکسان باشندهمه دل کسی نشکنه بعدنوشتیدبه مه بایدبنویسیدبه همه شرمنده مرسی
User Avatar
زهره ابارقی  ـ  در تاریخ : 2 آبان 1400 18:47
 • 8
سلام گزینه دوم همه یکسان بایددیده بشن نه آدمی درقبربردچیزی نه ازاین دنیاثروتی پس قضاوت حق پیش کنیم همه یکسان گذینه دوم
User Avatar
امیر حسین نوزارع  ـ  در تاریخ : 5 آبان 1400 20:10
 • 1
زهره ابارقی,
ثروت مهمه اگه نباشه هیچی نداری با ثروت میشه ارزوت برآورده شده درست سلامتی نمیشه باید پول داشته با شی سلامت بشی مرسی ری بعدین


heart_eyes
User Avatar
سلنا  ـ  در تاریخ : 15 دی 1400 22:45
 • 1
من ۱۲ سالمه کلاس ششم هستم
گزینه ی ۱ بهتره
User Avatar
علی شاه  ـ  در تاریخ : 19 دی 1400 02:45
 • 1
به همه کارمندها یک سانت تقسیم میکردم
User Avatar
رزانا  ـ  در تاریخ : 7 مرداد 1401 02:48
 • 2
سلام اسمم رزاناست
به نظر من گزینه ی دو درسته

سلام از نظر من گزینه ی دو درسته

گزینه ی دو درسته
User Avatar
محدثه  ـ  در تاریخ : 9 فروردین 1402 21:35
 • 1
مسابقه قشنگی است
User Avatar
مجید  ـ  در تاریخ : 26 فروردین 1402 23:39
 • 0
نظرم گزینه 2

نظر دهید :

نام شما :*
ایمیل شما :
نظر شما :
 • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
  heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
  winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
  worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
  expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
  disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
  joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
  sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
  neutral_faceno_mouthinnocent
کد را وارد کنید : *
عکس خوانده نمی شود